Дали септември е „новиот јули“ за одмор во Грција?

Дали септември е „новиот јули“ за одмор во Грција? По бурниот месец август, ритамот се намалува дури и на најпопуларните грчки дестинации, но летниот режим сè уште е вклучен!

Времето во Грција е сè уште сончево во текот на септември, а морските води се топли и пријатни. До крајот на месецот цените ќе бидат значително пониски, иако се уште работат хотелите, рестораните и другите објекти. Покрај тоа, атмосферата е порелаксирана и како што ќе ги нема гужвите, ќе имате можност да уживате во популарните плажи и други атракции без да имате премногу луѓе наоколу.

Иако септември сигурно не е дел од екот на сезоната, патувањето не е толку невообичаено и сите фериботи и авиокомпании обезбедуваат соодветен број на распореди.

 

Атина

 

Поминувањето на долг викенд во медитеранскиот град Атина е секогаш добра идеја, особено кога патувате во септември, еден од најдобрите месеци за да се види грчката престолнина! Веднаш штом пристигне есента, градот ги враќа своите живи вибрации и празните улици од август почнуваат повторно да се полни со живот, додека мештаните се враќаат од одморот во грчкото село. Со оглед на тоа што времето сè уште е одлично и температурата не е доволно висока за да ги направи вашите прошетки низ градот непријатни, ова е можеби најдобриот период од годината за пешачење по ридот Акропол и другите археолошки локалитети во срцето на Атина.

Покрај привилегијата да се биде во можност да се истражува градот без маката на неподносливата топлина со која честопати се соочуваат посетителите во лето, можностите се неограничени: од кино или театарски фестивали и концерти на отворено, до уметнички изложби и кафулиња на отворено или рестораните во кои можете да уживате во фантастичната гастрономска сцена на Атина ги очекуваат посетителите на крајот на летото или на почетокот на есента!

Имајте на ум дека септември често се гледа како продолжение на летото и искористете ја оваа можност да откриете неверојатни плажи долж атинската ривиера со цел да додадете летна нота на вашето атинско бегство. Во исто време, островите во Сароник лоцирани во близина на градот се само совршени за дневна турнеја. Последно, но не и најмалку важно, не е тајна дека Атињаните сè уште се опуштени од сезоната на летни одмори, практикуваат бавно живеење и само го сакаат својот роден град додека се без стрес.

Каде да останете:

 

Коко Мат Атина:

 

 Овој хотел нуди луксузно сместување во центарот на градот, со некои од најдобрите урбани погледи што можете да ги побарате! Има покривна градина со базен од тука можете да го видите Акропол, како и ресторан и комплетно опремена теретана. Достапен е и појадок, додека нивото на услуга на консиерж со 5 ѕвезди не може да остане незабележано!

Хотел Електра Метрополис: 

 

Во овој прекрасен хотел во срцето на Атина се загарантирани одлични јадења со поглед на Акропол и релаксирачки спа сесии! Алтернативно, можете да се освежите во ретро лоунџ барот и да ги забележите импресивните уметнички дела што ја красат собата. Со поглед на градскиот пејзаж, секоја од собите и апартманите на хотелот е дизајнирана да ве смести удобно во стилска средина со модерен дизајн.

Four Seasons Astir Palace:

 

 Пронајдете го вашиот приморски луксуз од соништата во одличните капацитети на хотелот Four Seasons Astir Palace, на неколку метри од плажата. Опкружен со густа шума од борови дрвја, ова е одлично бегство каде што ќе најдете се што ви треба за вашиот престој. Слободно изберете помеѓу различни ресторани и барови или имајте ревитализирачки третман во спа центарот на хотелот.

Марги:

 

 Ова луксузно одморалиште нуди сместување во Вулијагмени. Со модерна средина и софистициран дизајн, The Margi гарантира дека сите видови удобности ќе бидат лесно достапни за време на вашиот престој. Меѓу другите содржини, ќе откриете и базен во романтичен амбиент, со луксузни лежалки. Фитнес центар и ресторан се исто така достапни.

Најновиот тренд што ја зазема патувачката заедница е посетата на некои од најпопуларните кикладски дестинации како Милош во септември наместо напорните летни месеци. Почетокот на есента е подеднакво добар како и топлите летни денови во однос на времето, а можете да ги избегнете и летните горештини. Друг плус е тоа што најпопуларните области повеќе не се преполни и ова може да биде огромно олеснување! Хотелите и рестораните се сè уште отворени и целосно работат, а достапни се и многу тури. Отсуството на гужви ја прави атмосферата порелаксирачка и додава романтичен шмек на еден од најубавите кикладски пејзажи.

> Нема подобро време за посета на лунарната плажа Саракинико или за капење во морските пештери на Клефтико; ова е приватно колку што станува!

> За време на престојот во Милош, ви препорачуваме и вечера во ресторанот Akrotiri Seafood Obsession, каде што можете да ги пробате највкусните медитерански јадења со креативен пресврт додека гледате во морето! Овој ресторан е специјализиран за морска храна и свежо фио

ПРОВЕТЕ ГИ НАЈДОБРИТЕ ЦЕНИ ОВДЕ

Uncategorized

Exploring Skopje on Two Wheels: Renting a Vespa by Picnic

**Explore Skopje in Style: Rent a Vespa with “Rent a Vespa by Picnic”**   If you’re planning a visit to Skopje, Macedonia, and want an …

Read More →
Uncategorized

Лето 2024 Неос Мармарас-Катерина Апартмани

Неос Мармарас е најголемото приморско село на вториот полуостров на Халкидики, Ситонија. Тоа е најкосмополитното место во Ситонија и секоја година илјадници туристи го посетуваат …

Read More →
ТУРЦИЈА

ИСТАНБУЛ Откријте го Босфорот на брод

ИСТАНБУЛ   Откријте го Босфорот на брод.     Помеѓу сите активности што можете да ги правите додека престојувате во Истанбул, не можете да пропуштите …

Read More →
ГРЦИЈА

4 Топ ЈОГА РЕТРИТИ во Грција: Најдобрите места споделени овде!

Јога ретрити во Грција Најдобрите места споделени овде Јогата е древна практика која потекнува од Индија и оттогаш стана популарна низ целиот свет. Со толку …

Read More →
ГРЦИЈА

Дали септември е „новиот јули“ за одмор во Грција?

Дали септември е „новиот јули“ за одмор во Грција? Дали септември е „новиот јули“ за одмор во Грција? По бурниот месец август, ритамот се намалува …

Read More →
Крит

7 хотели на Крит во кои треба да се заљубите

7 хотели на Крит во кои треба да се заљубите Сместувањето на Крит е повеќе од обична услуга; Хотелите на островот ќе ви овозможат да …

Read More →