Booking.com

САНТОРИНИ ЛЕТО 2022

Ако неодамна сте размениле завети за вечна љубов, честитки за почетокот на вашиот нов живот! Она што следува е незаборавен меден месец, а незаборавниот меден месец мора да се одржи во незаборавен амбиент;
влезете во Санторини, грчкиот остров направен од соништата на меден месец, идеална дестинација за длабоко заљубени парови!

Не само впечатлив, туку и удобен, островот Санторини е лесен за пристап со брод од пристаништето Пиреја или со авион од меѓународниот аеродром во Атина.
Освен пливање, сончање, релаксација и главните атракции на островите, постојат некои посебни активности со кои треба да се вклучите и да го искористите секој момент на овој остров заедно со вашата значајна работа.

Уживајте во зајдисонцето во Санторини

Една од главните препораки за романтичниот остров е да уловите некое од неговите магични зајдисонца. Иако можете да го гледате зајдисонцето од популарните села на Оја или во Фира, ние би ви предложиле нешто малку поинакво. На работ на карпа, на јужниот врв на Санторини, во близина на Акротири, се наоѓа светилникот или „Фарос“ на грчки, омилено место на локалното население кое тврди дека тоа е најдоброто место за гледање на зајдисонцето. Фарос е изграден во 1892 година и денес го користи грчката морнарица. Ако случајно сте таму во текот на август, ќе можете да ја посетите зградата на Меѓународниот ден на светилниците. Ако не, само идиличната глетка ќе ви ја смири душата и ќе ви стане драг спомен во годините што доаѓаат.

Пешачете по патеките на Санторини

Санторини има многу традиционални патеки – старата мрежа на патеки на островот – кои ги поврзуваат селата. Во денешно време тие сè уште се користат од страна на жителите, како и од посетителите, за пешачење и истражување на санторинската земја. Трасата што ја следи кривината покрај калдерата е онаа што ги поврзува четирите главни населби Фира, Фиростефани, Имеровигли и Оја и е долга приближно 3 километри. Ако не сте толку многу за планинарење, имате можност да талкате по уличките и патеките на Оја.

Крстарење по Егејското Море

Пловењето околу калдерата или соседните островчиња и острови – особено навечер додека сонцето заоѓа – е премногу романтично за да се пропушти! Различни едрени тури се достапни за избор. Со други зборови, организирајте го вашето уникатно крстарење според вашите преференции и пловете како „Пиратите од Егејот“ – алтернативниот грчки наслов за романот „Архипелаг во пламен“ од Жил Верн.

Гледајте филм во кино на отворено

Во Камари има мало романтично кино каде што можете да поминете извесно време гледајќи филм и пиејќи ги вашите коктели под ѕвездите. На сајтот www.cinekamari.gr можете да ја погледнете програмата.

Разменувајте подароци

Одете на шопинг во Фира и Оја каде што можете да најдете многу продавници, широк спектар на производи и само совршен подарок за вашата сродна душа. Рачните изработки на деликатна уметност, облека, чевли, додатоци и накит се воодушевувачки. Носете ја енергијата на Санторини каде и да одите со носење накит од вулкански карпи!

Посетете ја најромантичната книжарница

Atlantis Books во Оја е најживописната книжарница на островот и една од најслатките книжарници во Грција. Името е интересно – бидејќи Санторини некогаш се сметаше за остров на изгубената Атлантида – и има збирка на разни книги на англиски и на неколку други јазици. Во оваа „хобитска пештера“ има кул места за читање и придружник на џез музиката за да ве опушти. Апсолутно задолжителна посета ако сте љубител на книги!

Останете во пештера или хотел со ветерници

Повеќето парови избираат да престојуваат во хотел на западната страна на островот, блиску до калдерата. Имеровигли е навистина убава опција, со помалку гужва. Два многу интересни предлози за младенците би биле да престојуваат во хотел во пештера, или во хотел со ветерници – и двата инспирирани од традиционалната локална архитектура – како Ипоскафо и Golden Sunset Вилите во Оја.

Јадете и пијте како локалец

Традиционалната санторинска кујна вреди за секоја калорија и нејзиното доживување ќе биде едно од најважните искуства на вашиот меден месец. Ви препорачуваме да резервирате приватна, романтична вечера со поглед на калдерата и вулканот – само размислете каде на друго место во светот можете да го направите ова. Ресторанот Петра во Канавес Оја, или Арго во Фира и Димитрис во Аммуди се само неколку од многуте места за да се доживее овој магичен момент. Ако сакате да ги истражите селата на островот, можете да одите во Селена во Пиргос и Псараки во Вличада. И секако, не пропуштајте го нивниот час по готвење и дегустација на вино!

Забава до раните утрински часови

Гласините што сте ги слушнале за енергичниот ноќен живот на Санторини се вистинити. Особено во Фира, има бројни избори на барови и клубови како Enigma и Koo Club. Друг забавен начин да го поминете вашето време на гозба и славење е да се придружите на една од традиционалните свечености, со многу танц, музика и многу прекрасни задоволства.

Едноставно не можете да се заситите од ова место. Затоа треба да бидете подготвени за истражување и добро да го испланирате своето патување. Што и да одберете да правите и каде и да ве води патот на островот Санторини, тој ќе остави незаборавен белег на вашите заеднички спомени што ќе ги чувате засекогаш!

Uncategorized

Лето 2024 Неос Мармарас-Катерина Апартмани

Неос Мармарас е најголемото приморско село на вториот полуостров на Халкидики, Ситонија. Тоа е најкосмополитното место во Ситонија и секоја година илјадници туристи го посетуваат …

Read More →
ТУРЦИЈА

ИСТАНБУЛ Откријте го Босфорот на брод

ИСТАНБУЛ   Откријте го Босфорот на брод.     Помеѓу сите активности што можете да ги правите додека престојувате во Истанбул, не можете да пропуштите …

Read More →
ГРЦИЈА

4 Топ ЈОГА РЕТРИТИ во Грција: Најдобрите места споделени овде!

Јога ретрити во Грција Најдобрите места споделени овде Јогата е древна практика која потекнува од Индија и оттогаш стана популарна низ целиот свет. Со толку …

Read More →
ГРЦИЈА

Дали септември е „новиот јули“ за одмор во Грција?

Дали септември е „новиот јули“ за одмор во Грција? Дали септември е „новиот јули“ за одмор во Грција? По бурниот месец август, ритамот се намалува …

Read More →
Крит

7 хотели на Крит во кои треба да се заљубите

7 хотели на Крит во кои треба да се заљубите Сместувањето на Крит е повеќе од обична услуга; Хотелите на островот ќе ви овозможат да …

Read More →
Санторини

Грчки острови во зима: да ги посетите или да не ги посетите?

Грчки острови во зима: да ги посетите или да не ги посетите?   Често нè прашуваат дали вреди да се посетат грчките острови во зима, …

Read More →