Грчки острови во зима: да ги посетите или да не ги посетите?

 

Често нè прашуваат дали вреди да се посетат грчките острови во зима, што практично значи од ноември до март за Грција. Иако во последните години има голем напор од официјалните власти и приватни компании за проширување на туристичкиот период во Грција, кој официјално трае од април до октомври, ова досега има охрабрувачки, но ограничени резултати.

Освен островот Санторини, кој успеа да го прошири пристигнувањето на бродови за крстарење од март до ноември, останатите грчки острови остануваат прилично затворени во текот на зимската сезона. Еве ја целата вистина за грчките острови во зима и зошто треба или не треба да ги посетите во тој период од годината.

 

Хотелите и таверните се затвораат

 

Од почетокот на октомври до почетокот на април, грчките острови се затвораат поради туризам. Само постојаните жители остануваат да зимуваат во самотија. Хотелите, таверните, продавниците за сувенири и туристичките агенции се затвораат, особено на малите острови. Некои големи острови, како Крф, Родос и Крит, се релативно живи дури и во зима, но поголемиот дел од островите се мали и затоа имаат малку жители за време на вонсезоната.

 

Помалку распореди на траект

Бидејќи грчките острови во зима се ретко населени, грчките фериботи се намалуваат од октомври до април. Нема толку чести рути и удобни врски. Некои линии дури и не работат во зима, бидејќи патниците се малку.

 

Ладно и влажно

На грчките острови и генерално во јужна Грција ретко паѓа снег. Но, обично е студено во зима, особено во јануари и февруари, кога температурата може да достигне 0-5oC. На јужните грчки острови, како Крит или Родос, температурата е потопла (околу 10 степени Целзиусови во просек), а дождовите се малку, но на островите во Јонското Море, како што е Крф, врне многу дожд во зима.

Покрај тоа, островите Киклади, во центарот на Егејското Море, често се погодени од северни ветрови кои можат да бидат многу силни во зима. Таквите силни ветрови понекогаш дури резултираат со откажување на траект или авион од островите.

Значи, има ли нешто да се прави на грчките острови во зима?

 

Сумирајќи, посетата на грчките острови во зима е главно задача за независните патници. Нема да има тури на островите и многу малку хотели ќе бидат отворени, главно хотели лоцирани во централните места. Поголемиот дел од туристичките бизниси ќе бидат затворени, а траектите за да одат таму ќе бидат помалку. Сигурно нема да пливате во море бидејќи времето ќе биде студено.

Значи, што останува да се прави на грчките острови во зима? Колку и да звучи едноставно, она што можете да го направите е да уживате во опуштен и автентичен начин на живот. Животот на грчките острови во зима нема ништо заедничко со зимскиот живот во големите градови низ светот. Има нешто многу различно и многу посебно. Посетителите можат да уживаат во долги, мирни денови на разговор со локалното население и пешачење низ прекрасната природа.

Некои острови, како Кеа, Икарија и Кефалонија, имаат дури и агротуристички единици каде што посетителите можат да се вклучат во земјоделски активности, како што се правење џем, собирање маслинки, цедење вино и многу повеќе.

 

Кои острови да се посетат вонсезона?

Наш предлог е да посетите големи или средни грчки острови во зима. Крит, Родос и Крф би биле убав избор бидејќи имаат малку хотели, ресторани и туристички бизниси кои работат во текот на целата година. Фериботот и авионската врска од Атина до овие острови е секојдневна и многу погодна.

Ако ви требаат уште позатскриени опции, пробајте ги малите острови на Кикладите, како што се Парос, Наксос или Сифнос. Дури и Санторини ќе биде прекрасно осамен во зима, без речиси никакви туристи и целата нејзина природна убавина исклучиво пред вашите нозе.

Споделете
Твитнете

Uncategorized

Exploring Skopje on Two Wheels: Renting a Vespa by Picnic

**Explore Skopje in Style: Rent a Vespa with “Rent a Vespa by Picnic”**   If you’re planning a visit to Skopje, Macedonia, and want an …

Read More →
Uncategorized

Лето 2024 Неос Мармарас-Катерина Апартмани

Неос Мармарас е најголемото приморско село на вториот полуостров на Халкидики, Ситонија. Тоа е најкосмополитното место во Ситонија и секоја година илјадници туристи го посетуваат …

Read More →
ТУРЦИЈА

ИСТАНБУЛ Откријте го Босфорот на брод

ИСТАНБУЛ   Откријте го Босфорот на брод.     Помеѓу сите активности што можете да ги правите додека престојувате во Истанбул, не можете да пропуштите …

Read More →
ГРЦИЈА

4 Топ ЈОГА РЕТРИТИ во Грција: Најдобрите места споделени овде!

Јога ретрити во Грција Најдобрите места споделени овде Јогата е древна практика која потекнува од Индија и оттогаш стана популарна низ целиот свет. Со толку …

Read More →
ГРЦИЈА

Дали септември е „новиот јули“ за одмор во Грција?

Дали септември е „новиот јули“ за одмор во Грција? Дали септември е „новиот јули“ за одмор во Грција? По бурниот месец август, ритамот се намалува …

Read More →
Крит

7 хотели на Крит во кои треба да се заљубите

7 хотели на Крит во кои треба да се заљубите Сместувањето на Крит е повеќе од обична услуга; Хотелите на островот ќе ви овозможат да …

Read More →