Кипар во мај 2024

Share on facebook

КИПАР

Остров со 340 сончеви денови годишно.

Република Кипар е островска земја во Средоземното Море, трет по големина остров во Европа со површина од 9.251 км2 и околу 233 км крајбрежје. Кипар го нарекуваат многумина остров Афродита, затоа што според традицијата, тука е родена грчката божица на љубовта Низ 10 000 годишната историја бил населен и освојуван од Грци, Римјани, Асирци, Персијци, Египќани, Византијци и крстоносците, поради што тука се испреплетуваат митологијата и античката историја. Кипар има високо развиен туризам, благодарение на својата богата историја, прекрасно одржуваните одморалишта.Улици на кои можат да се видат многу луксузни автомобили, пријателски и измерени луѓе, квалитетни, добро опремени хотели, топла медитеранска клима, прекрасни плажи, интересни настани на плажи и ноќни клубови., квалитетно вино, добар шопинг – каде најпознатите светски дизајнери се претставени по поприфатливи цени отколку во другите метрополи.

ЛАРНАКА

Ларнака е најстариот град на островот, трет по големина град со население од 75.000, на 5 километри од најголемиот меѓународен аеродром во Кипар. Сместено е на југоисточниот брег и е луксузно одморалиште со туристи кои доаѓаат на скапи јахти.

Предвесник на денешната Ларнака е античкиот град Китиум, чии урнатини сè уште се видливи. Значајна туристичка дестинација со многу знаменитости и туристички атракции како што се урнатините на антички от Китиум – од 13 век. Градот е познат по прекрасно уреденото шеталиште покрај морскиот брег, покрај кој има палми и голем број песочни плажи се доделени на синото знаме.

ЛИМАСОЛ

Втор по големина град, по главниот град Никозија, кој е и главно трговско пристаниште и важен туристички центар.. Познат е како главно пристаниште и винарски центар на островот кој нуди мешавина од песочни плажи ,трговски центри и забавен ноќен живот

АЈА НАПА

Сместено е на југоисточниот брег, на околу 40 км од Ларнака, 8 км од Протарас, кај Кејп Греко. Познат е по прекрасните бели песочни плажи кои го носат синото знаме на ЕУ, по кристално чиста тиркизна вода и удобности што ги нудат. Покрај семејното одморалиште, ова место во последниве години стана „главен град на забава“ со над 150 барови и дискотеки, познати и како „Скулптура Ибица“. За малку повеќе од десет години, Аја Напа стана многу посетен туристички центар во рибарското село, со нови хотели долж километарскиот брег, со бесконечни бели песочни плажи по должината на тиркизното море, спортови на вода, тематски воден парк. Аја Напа е омилено одморалиште и за ентузијасти за нуркање.

5 дена / 4 ноќевања
23.05.2024 – 27.05.2024

Програма

1 ден: 23.05.2024 СКОПЈЕ  -СОЛУН  –ПАФОС-ЛИМАСОЛ -ЛАРНАКА

Состанок на групата пред хотел ВИП   во 03 часот  . Заминување  према аеродромот во  Солун  Полетување за Ларнака  во 11,40 ч. Пристигнување во 13,30   часот. Трансфер до хотелот  во Ларнака со попатна посета на Лимасол  Сместување во хотел Слободно време за индивидуални активности   Ноќевање.

2 ден: 24.05.2024  ЛАРНАКА –НИКОЗИЈА

Појадок , Факултативен разглед на главниот  град на Кипар Никозија  Еден  град поделен на два со 130,000  жители  , две временки зони , граница и пасошка контрола  Фактот дека се преминува од една во друга држава за само 2 минути и поместувањето на часовникот за еден час понапред  е посебно искуство  Најинтересниот дел на Грчката страна од градот е  наречен  Laiki Getonia –( Добар комшија ) исполнет со голем број на продавнички , кафичи , атељеа  и тесни улички   Посета на Кипарскиот Археолошки музеј кој поседува голема клекција  на предмети од преку 9000 годишна историја на островот Голем број од старите куќи се рестарвирани , а во рамките на стариот град  се наоѓа  Етнографскиот музеј , Катедралата на Св Јован , големата палата на  Архиепископот  Макариос  III  првиот и доживотен претседател на републиката . како и најголемата банка на Кипар за која се казжува дека е во споствеништво  на Кипарската православна цркава Слободно време за ручек , По ручекот се заминува према зелената линија  и познатиот зид кој  го дели Кипар на  Грчки И Турски дел , Посета на црквата Фанеромени лоцирана на  самата граница  како и статуата на независен Кипар

Враќање во хотел во Ларнака  Ноќевање

3 ден: 25.05 2024 –ЛАРНАКА  -АЈА НАПА-ФАМАГУСТА

Појадок Факултативна посета на Фамагуста, крајбрежниот град  на Кипар  -.Заминувањеза  градот Аја Напа.Аја Напа е можеби најпопуларен туристички центар на Кипар, со многу сонце, кристално чисто море и прекрасни

пејзажи. Некогашно мало, рибарско село, сместено во увала, денес е престижен туристички центар. Друго име му е и„втора Ибица„ за сите кои сакаат море, спортови на вода и активен ноќен живот. Бројните ресторани, барови дискотеки и тренд клубови работат скоро непрекинато, па се препорачува пред се на помладите, но секако дека имаместа и за помирен и опуштен одмор. Ја красат широки, песочни плажа, од кои најпознатите се Golden Beach – долга 1 км и Nissi Beach – долга 2 км.

Патување што Ви дава можност да го посетите прекрасниот крајбрежен град Фамагуста и да одите што е можно поблиску до оградениот и запечатениот дел од градот кој е познат низ целиот свет како „град на духови“. Посетатa на манастирот Свети Барнабас, основачот на кипарската православна црква и античкиот град-кралство Саламис. Следната станица е стариот центар на градот Фамагуста, за да ги видите венецијанските ѕидови во стариот дел од градот и посета на готската црква на СветиНикола и замокот Отело

Враќање во хотел. Слободни активности. Ноќевање

4 ден: 26.05.2024 ЛАРНАКА

Појадок Слободен ден за индивидуални прошетки и капење .Ноќевање

5 ден: 27.05.2024 ЛАРНАКА  -–ПАФОС -СОЛУН -СКОПЈЕ

Појадок ( Ланч пакет ) Одјавување од хотел во 07,00  часот. Трансфер до аеродромот во Пафос  Чекирање, пасошки и царински формалности.Полетување од  Пафос   во  11,05,часот Пристигнување во Солун во 13,00 Трансфер до Скопје

ЦЕНА за рана уплата 339€ / 21.000 ден. до 15.04.2024

Редовна цена 369€ / 22.880 ден.

ВО ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ ВКЛУЧЕНИ СЕ СЛЕДНИТЕ УСЛУГИ:

  • Автобуски трансфер  Скопје – Солун – Скопје
  • Аеродромски такси
  • Директен лет на релација Солун – Пафос – Солун
  • Мала кабинска торба со димензии 40x25x20cm;( дозволено едно парче багаж и ташничка за лични документи)
  • Организирани трансфери: аеродром Пафос – хотел – аеродром ПафосСместување во хотел на база 4 ноќевања со појадок во хотел 3* во Ларнака
  • Организација на аранжманот и придружник на патувањето.

ВО ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ НЕ СЕ ВКЛУЧЕНИ СЛЕДНИТЕ УСЛУГИ:

  • Доплата за кабински багаж до10кг (55 x 40 x 20 cm)– (информации во агенција )Влезници за локалитети и карти за локален превоз
  • Факултативна посета на Аја  Напа и Фамагуста     со локален водич и трансфер 55€(минимум 15 патника)
  • Факултативна целодневна посета на Никозија   ,со локален  водич и трансфер   50€  (минимум 15 патника)
  • Патничко осигурување 180,00 денари

За реализација на програмата  потрено е  група од 25 патника

ПРИЈАВУВАЊЕ ЗА ФАКУЛТАТИВНИТЕ ИЗЛЕТИ ПРИ РЕЗЕРВАЦИЈА ВО АГЕНЦИЈА !!!!

Резервација се прави со авансна уплата од минимум 50% од цената на аранжманот. Комплетна доплата 10 дена пред поаѓање.

Агенцијата го задржува правото во случај на промена на цена на превоз или не доволен број на пријавени патници да ја измени цената на аранжманот или да го откаже истиот во целост 7 дена пред поаѓање, како и промена на редоследот на факултативни излети во случај на објективни нрепредвидени причини.

За време на разгледите на градовите наведени во програмата не се предвидени посети на внатрешноста на јавните згради, институции или културни споменици, освен ако тоа не е посебно нагласено во програмата.

Пасошот треба да важи минимум 6 месеци од завршувањето на патувањето.

Напомена

Доколку се патува за Фамагуста важноста на пасошот мора да биде 6 месеци до денот на влегувањето на турскиот дел поточно во Северен Кипар.

Цените се дадени во евра, уплата се врши исклучиво во денарска противвредност по курс 1€ = 62мкд. Калкулацијата за факултативните излети е направена нa минимум 15 особи, пријавувањето е при резервација во агенција.

ВАЖАТ ОПШТИТЕ ПРАВИЛА И УСЛОВИ НА ПАТУВАЊЕ НА  Пикник Травел